استرس می‌تواند به اندازه‌ی رژیم غذایی ناسالم برای سیستم گوارشی خطرناک باشد

همه‌ی ما می‌دانیم که یک رژیم غذایی بد برای سلامتی مضر است. اما یک تحقیق که در دانشگاه بریگام یانگ انجام گرفته است، مدعی است که استرس می‌تواند به اندازه‌ی یک رژیم غذایی بد برای بدن ما مضر باشد.

در یک مطالعه‌ی تازه که لوبا بریج‌واتر

استاد میکروب‌شناسی و زیست مولکولی در دانشگاه بریگام یانگ، انجام داده، مشاهده شده که وقتی موش‌های ماده تحت استرس بودند، میکروبیوم‌های روده‌شان، یعنی میکروب‌هایی که برای هضم و متابولیسم حیاتی هستند، به همان گونه‌ای تغییر کردند، که به هنگام داشتن یک رژیم پرچرب.

بریج‌واتر می‌گوید: "استرس می‌تواند به صورت‌های مختلفی زیان‌آور باشد، اما این تحقیق از آن‌جهت مهم است که استرس را به تغییرات میکروبیوم‌های روده در جنس ماده مرتبط می‌کند." او ادامه می‌دهد: "برخی اوقات ما استرس را یک پدیده‌ی صرفا روانی در نظر می‌گیریم، در حالی که استرس باعث وقوع تغییرات فیزیکی هم می‌شود."

بریج‌واتر و همکاران او در دانشگاه شانگ‌های، گروه بزرگی از موش‌های 8 هفته‌ای را تحت آزمایش قرار دادند. آن‌ها نیمی از موش‌ها را تحت رژیم غذایی پرچرب قرار دادند. بعد از 16 هفته، آن‌ها کل موش‌ها را تحت استرس متوسط برای مدت 18 روز قرار دادند.

سپس محققان DNA میکروبی استخراج‌شده از مدفوع موش‌ها را پیش و پس از اعمال استرس بررسی کردند تا ببینند که میکروبیوم‌های روده‌ی آن‌ها چه تغییری کرده است. آن‌ها هم‌چنین میزان اضطراب موش‌ها را با توجه به این‌که آن‌ها با چه تکرری، به چه جاهایی از یک محیطِ باز سرک می‌کشیدند، اندازه‌گیری کردند.

پژوهش‌گران تغییرات مهمی را بین دو جنس ماده و نر مشاهده کردند. موش‌های نری که رژیم غذایی پرچرب داشتند، اضطراب بیش‌تری را نسبت به موش‌های ماده‌ی با همین رژیم غذایی از خود نشان دادند. هم‌چنین موش‌های نر تحت رژیم غذایی پرچرب فعالیت‌شان در مواجهه با استرس کاهش پیدا کرد. با این‌حال، تنها در موش‌های ماده بود که استرس باعث شد ترکیب میکروبیوم‌های روده‌ی آن‌ها به گونه‌ای که انگار تحت رژیم غذایی پرچرب هستند تغییر کند.

با این‌که این مطالعه فقط بر روی حیوانات انجام شده است، محققان باور دارند که نتایج مهمی را می‌تواند برای انسان‌ها داشته باشد.

بریج‌واتر می‌گوید: "در جامعه، زن‌ها میزان بیش‌تری از افسردگی و اضطراب را تجربه می‌کنند، که به استرس مربوط است." او ادامه می‌دهد:" این مطالعه می‌گوید که این اختلاف می‌تواند به این دلیل باشد که میکروبیوم‌های روده در زنان و مردان تاثیرات متفاوتی از استرس می‌پذیرد."