زوج درمانی

تعارض و اختلاف نظر به طور طبیعی در هر رابطه طولانی وجود دارد. بهترین زوج درمانگر می داند که چنین مسائلی نباید در صمیمیت زوجین اثر منفی بگذارد. زوج درمانی به زوجین کمک می کند که مهارت های زناشویی و صمیمیت را ارتقا دهند و با گفت و گو در مورد تعارض ها مشکلات و تفاوت ها را حل کنند. برای استفاده از متخصصان زوج درمانی می توان به کلینیک روانشناسی جان زیبا مراجعه کرد.

خداوند در سوره روم می فرماید (از خود شما برایتان همسرانی آفریده ایم تا با آنها انس گرفته و آرامش بیابید و در میان شما دوستی و مهربانی افکندیم). تجربه اختلاف و تعارض یکی از ویژگی های انسان بودن است. در هر ازدواجی وجود حدی از تعارض طبیعی ضروری است زیرا این تعارضات در فهم اختلافات یا تفاوت هایی در عقاید، ارزش ها، امیال، نیازها و عاداتی که همسران در سراسر زندگی با همدیگر دارند، به آنها کمک می کند. با این که بیشتر ما سعی داریم از تعارض دوری کنیم، با این حال برای حفظ ارتباط در ازدواج، نمی توانیم از تعارض دور باشیم. تعارض زوج ها، شامل تهدید و سو استفاده کلامی و اعمال خشونت فیزیکی است. نخستین نشانه های هشدار دهنده در مورد این که تعارض در حال افزایش و شدت است اغلب با رفتارهایی نظیر طعنه زنی و کنایه ای بودن، سر به سر همدیگر گذاشتن، بهانه گیری و انتقاد گرایی و فریاد یا نعره کشیدن، دوری از همدیگر و سکوت سنگین رخ می هد.

 با افزایش تعارض در ارتباط های زوجی، ناسازگاری افزایش یافته و ناراضایتی بیشتری حاصل می شود. به علاوه این مشکلات از مقدمات طلاق و جدایی محسوب می شود. این مشکلات پیامدهایی مثل اختلالات اضطرابی، افسردگی ، ناسازگاری و پرخاشگری کودکان و نوجوانان، اختلالات خوردن و مصرف شدید الکل و بیماری های جسمانی مثل ناراحتی های قلبی را دربردارند.

 

نظام خانواده

نظام خانواده در زمره مهمترین نظامهای اجتماعی است که بر اساس ازدواج بین دو جنس شکل می گیرد؛ از اینرو، نیاز به برقراری و حفظ پیوند و روابط نزدیک با دیگران به عنوان انگیزه اساسی و بنیادی بشر قلمداد می شود توقع مهم از الگوی ازدواج در جهان امروز این است که زوج ها به نیازهای یکدیگر به عشق، صمیمیت و عاطفه توجه کنند. افزون براین، افراد ازدواج را به عنوان صمیمانه ترین رابطه بزرگسالی محسوب می کنند، که برای آنها منبع اصلی عاطفه و حمایت است . توانایی پروراندن صمیمیت عاملی بین شخصی است که اهمیت آن اغلب به خاطرنقش اساسی اش در رشد روابط نزدیک و رابطه اش با رضایت زناشویی برجسته می شود از این رو صمیمیت، هم منجر به رضایت فردی و هم رضایت ارتباطی می شود و عامل اصلی سلامت، سازگاری، شادکامی و احساس معنا در زندگی زناشویی به حساب می آید. افزون بر این ها، به نظر می رسد صمیمیت، منجر به بهبود تعهد در روابط می شود و سازگاری ارتباطی را افزایش می توان چنین فرض کرد که روابط بین فردی نزدیک، به افراد اجازه می دهد که نیازهای خود به پذیرفته شدن، مورد توجه بودن، ارزشمند تلقی شدن و دوست داشته شدن را برآورده کنند و به آنها فرصت می دهد که چنین نگرش ها و رفتارهایی را متقابلا انجام دهند .

در مجموع شناخت عوامل مؤثر بر بهبود روابط زناشویی و مدیریت آن، یکی از روش های درخور توجه در حل مشکلات زوجها و رسیدن به رضایت از زندگی زناشویی به شمار می رود. از اینرو، شناخت این عوامل، نه تنها به زوج درمانگرها کمک می کند تا مشکل را تشخیص دهند، بلکه به زوجها نیز کمک می کند تا با شناختن این عوامل به ایجاد، تقویت و یا اصلاح الگوهای ارتباطی خود بپردازند و به رضایتمندی و صمیمیت دست یابند بنابراین، با توجه به تأثیر نامطلوب مشکلات ارتباطی در زندگی زوج ها و فرزندان آنها، ضرورت و اهمیت شناخت و یافتن راه حل های مؤثر در کاهش تعارض های آنها، بهبود ارتباط های نامناسب زوج ها مناسب است.

 

صمیمیت

صمیمیت یک نیاز است که از دلبستگی نشات می گیرد. آشفتگی های شدید در شکل گیری دلبستگی نوزاد باعث پیامدهای ناگواری برای دلبستگی در زندگی در آینده می شود. مولفه های صمیمیت عبارت است از صمیمیت روان شناختی، صمیمیت عقلانی ، صمیمیت عاطفی صمیمیت جنسی، برای دریافت مشاوره و کمک تخصصی در روابط زوجی و برنامه ریزی برای غنی سازی روابط می توانید به کلینیک روانشناسی جان زیبا مراجعه بفرمایید.

نظرات (۲۰)

 1. سمیرا دامغانیان
  ۱۴۰۱-۰۱-۲۲

  خیلی عالیه زوجین برای حل مشکلشون با توجه ب پیشرفت چشم گیر علم روانشناسی ب روانشناس مراجعه کنند اما زمانی مشاوره تاثیر داره ک هر دو طرف ب حرف مشاور گوش بدن و پیگیر حل مشکل باشند

 2. M
  ۱۴۰۰-۱۰-۰۹

  سلام
  ممنون بابت مطلب مفید تون
  دقیقا ازدواج انتخابی تاثیر گذارومهم است
  دونفرکه باهم ازدواج می کنند باعقاید ونگرش وفرهنگ متفاوت هستند همانطور که فرمودید صممیت ودرواقع رابطه دوستانه باهمسر ورفیق بودن باان میتونه برروابط زناشویی تاثیربزاره وازبروز اختلاف ودرگیری جلوگیری کند.

 3. فرید احمد عزیزی
  ۱۴۰۰-۱۰-۰۵

  سلام استاد . به نظرم قبل این که بخوایم زوج درمانی کنیم باید فرهنگ درک درست ازین اتفاق مهم زندگی آموزش داده بشه به زوجین .

 4. زهرانوروزی
  ۱۴۰۰-۰۹-۰۵

  برقراری ارتباط موثربین زوجین ونظام من بودن آن مستلزم آموزشهای برنامه ریزی شده میباشد

 5. مریم بالویی
  ۱۴۰۰-۰۸-۱۱

  باسلام
  ممنون از مطالب خوب واموزنده بسیار عالی بود.قطعا به طور طبیعی تعارض واختلاف نظر در روابط وجود داردکه نباید اجازه دهیم روی صمیمیت ورابطه همسران اثر منفی بگذارد بلکه بایدباکمک زوج درمان گر ویادگیری مهارت هاوگفتگوی درست این مشکلات و تفاوت ها را به حداقل برسانیم.

 6. عاطفه ترودی
  ۱۴۰۰-۰۸-۰۷

  با سلام
  واقعا ممنون از مطالب خوبتون
  واقعا درسته ازدواج یعنی درک تفاوت ها
  پذیرفتن هر آنچه ک طرف مقابل من هست و اینکه هیچ ادمی قدرت تغییر در آدمی دیگه ایی رو نداره مگر اینه خود شخص تصمیم ب این اتفاق داشته باشه
  امیدوارم که انتخاب های خوب زندگی خوب و ارامش زیاد در زندگی همه جاری باشه.

 7. مهدیه ملامحمد خوانساری
  ۱۴۰۰-۰۸-۰۳

  مطالب خیلی خوبی بود و به نظرم صمیمیت در روابط و هم کلام شدن خیلی مهمه. سنگ بستر هر رابطه موفقی، توانایی در صحبت کردن با همدیگر است. ارتباط راهی است که از طریق آن صمیمیت ایجاد می کنیم و اختلافات را حل میکنیم. بدون صحبت کردن ما دو فرد مجزاییم که فقط زیر یک سقف زندگی می کنیم با صحبت کردن ما یک زوج می شیم که سقفی را با هم سهیم هستیم. بعضی از زوج ها روزهای اول خیلی خوب با هم حرف می زنند چون مشتاقند هم را بشناسند، سوالات زیادی می پرسند و با علاقه به پاسخ های هم گوش می دهند. ممکن است به سادگی دچار این توهم شوید که همسرتان را کامل می شناسید و هیچ چیز جدیدی برای کشف در او نیست اما آدم ها همواره در حال تغییر و رشد هستند و موضوع هم برای حرف زدن بی شمار است

 8. پیرحیاتی
  ۱۴۰۰-۰۸-۰۲

  بسیار عالی و راهگشا.
  زوج‌درمانی حقیقتا در بهبود رابطه و صمیمیت زوجین بسیار موثره‌. اگر کمی از راهکارها و رویکردهای درمانی هم صحبت بشه خوبه. سوالی که در خصوص زوج‌درمانی مطرح میشه اینه که رویکرد مشاور نسبت به افرادی که ازدواج سفید کردند چگونه‌ست. یعنی آیا اونا رو هم زوج درنظر میگیریم.

 9. افسانه شیبانی
  ۱۴۰۰-۰۸-۰۲

  تمام انسان ها دارای عقاید و افکار متفاوت هستند و خانواده یک نظام اجتماعی است که با ازدواج زوجین تشکیل میشود.
  زوجین در زندگی دارای اختلاف نظر و عقاید هستند که زوج درمانی کمک میکند این تفاوت ها و مشکلات به حداقل برسد و صمیمیت و روابط عاطفی بین زوجین به حداکثر برسد.
  صمیمیت یک نیاز است که مربوط به دلبستگی و دارای چند بعد از جمله: صمیمیت عقلانی ، صمیمیت عاطفی ، صمیمیت جنسی و ….

 10. محمد رضا قریشی
  ۱۴۰۰-۰۸-۰۲

  ممنون از مقاله خوبتون مخصوصا قسمت مربوط به صمیمیت که به زمینه های مختلف صمیمیت رو نام بردید در صورت امکان لطفا در مورد هرکدوم بیشتر توضیح داده و مثال بزنید ممنون میشم ویا اینکه منبعی جهت مطالعه معرفی کنید با سپاس

 11. غیاثی
  ۱۴۰۰-۰۵-۲۵

  باسلام
  من همسرم هنوز به بلوغ اقتصادی نرسیده بعد۱۱ سال زندگی مشترک.چگونگی خرج و پس انداز و اینابراش مفهومی نداره.۶سال مفت خانه پدرش نشستیم.بی فایده ۴سال مستاجری.یک مقدار تغییراتی کرده.ولی هنوزم به پس انداز اعتقادی نداره

  • ziba
   ۱۴۰۰-۰۵-۳۱

   سلام خانم غیاثی عزیز
   شما چند سالتونه؟
   همسرتون چند سالشونه؟
   هر کدوم فرزند چندم خانواده و از چند فرزند هستید؟
   میزان تحصیلات هریک چقدره؟
   جایگاه شغلی هریک و همینطور میزان درآمد هرکدام از شما چقدره؟
   منبع حمایت اجتماعی هر کدام از شما کدامیک از اعضائ خانواده س؟
   میزان صمیمیت هر یک از شما با عضوی از خانواده که تآثیر گذار در برنامه ریزی زندگی و پیشبرد اهداف خانواده هست رو بفرمایید؟

 12. مهدیه سمنانی
  ۱۴۰۰-۰۴-۲۳

  سلام مهدیه هستم میخواستم بگم.متاسفانه همسرم مدتی دیر ب خانه میاد همیشه هم شبا با یکی صحبت میکنه من شک کردم بهش. ایا امکان هس ک او داره ب من خیانت میکنه؟
  معرفی سایت:مبیناقوشه

 13. فاطمه مرادی
  ۱۴۰۰-۰۴-۲۳

  شوهرم بهم میگه طلاقت میدم من واقعا دلم خون شده من اونو از ته دل دوست داشتم اون بی کاره من از نظر مالی ساپورتش کردم ولی اون میگه من فرد زشتی هستم همین باعث شده ک من افسرده بشم خودمو با تیغ سیگار اروم میکنم
  معرفی سایت:مبینا قوشه

 14. فاطمه مرادی
  ۱۴۰۰-۰۴-۲۳

  مشکل من اینه ک همسرم با ی خانوم متهل حرف میزنه بهم میگه طلاقت میدم بی کاره از نظر مالی من ساپورتش کردم ولی هی حرف طلاق میزنه من افسرده شدم😪😪😪

 15. مبینا قوشه
  ۱۴۰۰-۰۴-۲۳

  من وسواس فکری دارم و برای هر حرف و عملی که انجام میدم ساعت ها فکر میکنم و خودمو ناراحت میکنم

 16. داورزنی از طرف فاطمه سادات ثامنی
  ۱۴۰۰-۰۳-۲۱

  سلام
  وقتتون بخیر
  مشکل من دیر خوابیدن همسرمه، با اینک باید زود بیدار شه صبحا، اما تا نیمه های شب بیداره و فیلم میبینه، نه اینکه ادم کم خوابی باشه، اتفاقا ولش کنی تمام روزو می‌خوابه، ولی شبا نه، واین مشکل به وجود میاره تو زندگیمون، همه کار کردم، محبت، غر، و حتی دعوا، اما تا صدای من در نیاد نمیاد، قول میده ولی فقط همون لحظس

  • پشتیبان کلینیک روانشناسی جان زیبا
   ۱۴۰۰-۰۳-۲۳

   با سلام و احترام
   این مشکل به ریشه یابی نیاز دارد .درخواست دارم تکنیک های ارتباط کلامی موثر را فرا بگیرید تا بتوانید به نحوی عالی صحبت کرده و مشکلات را بیان و حل نمایید .و برای ریشه یابی عمیق از خدمات مرکز مشاوره بهره مند شوید.

 17. فاطمه داروغه
  ۱۴۰۰-۰۳-۱۳

  زوج درمانی

  • پشتیبان کلینیک روانشناسی جان زیبا
   ۱۴۰۰-۰۳-۲۲

   با سلام و احترام
   در زوج درمانی، مشاور می کوشد تا تعارضات بین زوجین را حل کند و بینشی ایجاد کند تا در نهایت طرفین از رابطه خود رضایت داشته باشند. هدف از زوج درمانی بهبود روابط زوجین است. 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت

اگر می خواهید در وبسایت عضو شوید لطفاً از اینجا عضو شوید.

عضویت در سایت

[wc_reg_form_bbloomer]

در صورتی که قبلاً عضو شدید از اینجا وارد شوید.